Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Zakład Budżetowy

WAŻNY KOMINIKAT SEGREGACJA ŚMIECI

Utworzono dnia 08.09.2023

PRZYPOMNIENIE O OBOWIĄZKU SEGREGACJI ODPADÓW KOMUNALNYCH

Wójt Gminy Lanckorona przypomina mieszkańcom o rzetelnej segregacji tych odpadów, tak aby w workach przeznaczonych do odpowiedniej frakcji znajdowały się odpady zgodnie z zasadami segregacji
PRZYPOMNIENIE O OBOWIĄZKU SEGREGACJI ODPADÓW KOMUNALNYCH

 

Wójt Gminy Lanckorona przypomina mieszkańcom o rzetelnej segregacji tych odpadów, tak aby w workach przeznaczonych do odpowiedniej frakcji znajdowały się odpady zgodnie z zasadami segregacji.

 

Wszyscy bez wyjątku są zobowiązani do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, w podziale na: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady.

 

W całym kraju obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO).

 

Stwierdzenie podczas kontroli nieprawidłowej segregacji lub jej brak skutkować będzie naliczeniem właścicielowi nieruchomości wyższej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (obecnie opłata podwyższona wynosi 40,00 zł za osobę).

 

W Polsce śmieci komunalne dzieli się na pięć frakcji, do których przypisane są kolory pojemników:

  • Śmieci zmieszane – worek/pojemnik czarny
  • Papier – worek/pojemnik niebieski
  • Szkło – worek/pojemnik zielony; szkło przezroczyste – worek/pojemnik biały
  • Metale i tworzywa sztuczne – worek/pojemnik żółty
  • Bio – odpady biodegradowalne – worek/pojemnik brązowy.

 

 

 

Co gdzie wyrzucamy w procesie zbiórki selektywnej?

 

Do wyrzucania śmieci zmieszanych przeznaczony jest worek/pojemnik czarny. Umieszcza się w nim śmieci nieposegregowane, pozostałości z odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwie domowym, resztki żywności, zużyte artykuły higieny osobistej. Nie wolno do niego wrzucać odpadów niebezpiecznych: baterii i akumulatorów, leków, odpadów medycznych, świetlówek oraz opakowań po nawozach sztucznych i pestycydach. Nie umieszcza się też w nim odpadów gabarytowych i elektroodpadów.

 

Jeżeli nie mamy pewności, do jakiego pojemnika wrzucić daną rzecz, umieszczamy ją w pojemniku na odpady zmieszane. Nie należy bowiem zanieczyszczać pojemnika z „czystą” frakcją.

 

Worek/pojemnik niebieski przeznaczony jest do segregacji papieru. Wrzuca się do niego czyste opakowania z papieru i tektury, gazety i czasopisma kolorowe, ulotki reklamowe, zeszyty, kartony i papier biurowy. Nie wolno wrzucać brudnego, zatłuszczonego papieru, paragonów (papieru światłoczułego), chusteczek higienicznych i ręczników papierowych oraz pieluch jednorazowych.

 

Worek/pojemnika zielonego wrzuca się odpady szklane: butelki, słoiki i szklane opakowania po kosmetykach. Nie wolno wrzucać szkła stołowego, żaroodpornego i okiennego, luster i szyb, a także ceramiki. Przedmioty ze szkła przezroczystego można umieszczać oddzielnie w pojemniku białym.

 

Worek/pojemnik żółty służy do segregacji tworzyw sztucznych i metali. Mogą się w nim znaleźć butelki PET, kartony po napojach, puszki, opakowania po jogurtach, śmietanie i serkach. Opakowań tych nie myje się, zrobi to firma recyklingowa. Należy natomiast poodkręcać zakrętki, a od puszek oddzielić wieczka. Wszystkie opakowania trzeba zgnieść – w ten sposób zmieści się ich o wiele więcej. Nie wolno w żółtych pojemnikach umieszczać brudnych opakowań plastikowych z zawartością, kombinowanych (np. plastikowo – szklanych), opakowań po substancjach niebezpiecznych i zużytych odpadów higienicznych (plastry, rękawiczki jednorazowe).

 

Worek/pojemnik brązowy, przeznaczony na odpady ulegające biodegradacji. Można do niego wrzucać odpady z ogrodu: trawę, liście, kwiaty, rozdrobnione gałęzie, itp. Ponadto fusy po kawie i herbacie (uwaga: niezużyte torebki ze sznurkiem!), trociny, korę z drzew, drewno surowe (niezaimpregnowane), resztki żywności, pieczywo, skorupki od jajek, słomę, siano, a także zepsute warzywa, owoce i ich przetwory. Nie wolno wrzucać odpadków mięsnych, kości, odchodów zwierzęcych, pieluch, leków, popiołu, kamieni, ziemi, papierosów i ich niedopałków oraz worków
z odkurzacza.

Odpady niebezpieczne, budowlane, wielkogabarytowe i inne

 

dostarczamy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tam obowiązkowo oddajemy odpady niebezpieczne. Natomiast pozostałych odpadów można się pozbyć, zamawiając usługę w specjalistycznej firmie, która wypożyczy kontener na odpady. Firmy takie dysponują kontenerami o różnej pojemności, zależnie od zapotrzebowania. Usługi obejmują między innymi wywóz gruzu (czystego lub zmieszanego), wywóz odpadów budowlanych oraz innych śmieci, których nie można umieszczać w kontenerach osiedlowych na odpady komunalne.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 46

W poprzednim tygodniu: 94

W tym miesiącu: 148

W poprzednim miesiącu: 602

Wszystkich: 39134

Pogoda

Imieniny